انواع آزمون های کنترل کیفیت لوله پلی اتیلن

انواع آزمون های کنترل کیفیت لوله پلی اتیلن

آزمایشگاه پلیمر آریانام، آزمایشگاه تخصصی کنترل کیفیت لوله  و اتصالات پلیمری (پلی اتیلن، پی وی سی، پلی پروپیلن و..)– برای کسب اطلاع از روش ارسال نمونه به آزمایشگاه کلیک کنید.

انجام تست های کنترل کیفیت لوله پلی اتیلن یکی از مهم ترین و ضروری ترین قسمت های کارخانه های تولید کننده لوله های پلی اتیلن است.

صحت و دقت انجام این آزمایش ها معیاری از مرغوبیت و کیفیت نهایی این لوله ها می باشند؛ در واقع، تست های سنجش کیفیت لوله های پلی اتیلن از لحاظ پارامترهای شیمیایی و فیزیکی مشخص می کنند این لوله ها تا چه میزان بر مبنای استانداردهای جهانی تولید شده اند و آستانه پایداری آن ها در شرایط محیطی مختلف چقدر است.

به طور کلی، خواص فیزیکی و شیمیایی لوله پلی اتیلن در آزمایشگاه کارخانه تولید لوله مورد سنجش و ارزیابی قرار می گیرد.

در ادامه مطلب، مهم ترین آزمون های کنترل کیفی لوله پلی اتیلن را بیان خواهیم کرد.

تعیین نوع آزمون هایی که قرار است بر روی انواع لوله پلی اتیلن انجام شوند بر مبنای استانداردهای ISO، DIN، ASTM،BSI ، ISIRI و AWWA می باشد. هر کدام از این استانداردها به بررسی یکی از خصوصیات لوله های پلی اتیلنی می پردازد.

مهم ترین تست هایی که بر روی این لوله ها انجام می شوند عبارتند از:

  • درصد وزنی دوده یا کربن در پلی اتیلن
  • تعیین دانسیته
  • تست خمش، فشار و ضریب الاستیسیته
  • تست های آستانه تحمل لوله در برابر فشار داخلی
  • آزمون های خواص ظاهری لوله (ابعاد – قطر – رنگ)
  • سختی حلقوی لوله
  • میزان اکسایش لوله ها (پایداری حرارتی)
  • میزان گرانروی پلی اتیلن
  • تست هیدرواستاتیک

لوله های پلی اتیلن باید در تمام این آزمون ها نتایج مطلوب را به ثبت برسانند؛ کمترین نقص در نتیجه نهایی آزمون کنترل کیفیت لوله پلی اتیلن نشان دهنده عدم مرغوب بودن لوله و نقص در خط تولید محسوب می شود.

به طور مثال، اگر دوده یا کربن به طور یکنواخت در کل لوله توزیع نشده باشد، قسمت های مختلف لوله استحکام متفاوتی خواهد داشت و بنابراین برخی از بخش های دیواره لوله بسیار شکننده تر از سایر قسمت ها خواهد بود.

تست پایداری حرارتی مشخص می کند لوله های پلی اتین تا چه میزان توانایی تحمل دماهای بالا را دارند؛ این خصوصیت برای لوله هایی که قرار است در شرایط کاری بسیار گرم نصب شوند، اهمیت زیادی دارد.

درجه اکسید شدن لوله، معیاری از میزان واکنش پذیری آن در برابر عوامل اکسید کننده مانند اسیدها و اشعه ماوراء بنفش است.

سختی و استحکام لوله ها نیز در مواردی که از لوله به صورت دفنی در عمق خاک و در بستر دریا، تحت شرایط کاری با فشار زیاد نصب می شوند اهمیت زیادی دارد.

تمام آزمون ها مطابق با جداول مشخص شده در آزمایشگاه کیفیت کارخانه انجام می شوند و اپراتور آزمایشگاه، مسئول بازرسی و ثبت اطلاعات است.

 

لوله پلی اتیلن / معرفی / کاربرد / نحوه تولید

لوله ها و اتصالات پلی اتیلنی

جهت مشاهده‌ی دستگاه تست فشار هيدرو استاتیک (Hydrostatic Pressure Tester) ، خرید و یا کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

 

تست لوله پلی اتیلن، تست فشار لوله پلی اتیلن، تست لوله های پلی اتیلن، دستگاه تست لوله پلی اتیلن، تست هیدرواستاتیک لوله پلی اتیلن، تست جوش لوله پلی اتیلن، استاندارد تست هیدرواستاتیک لوله پلی اتیلن، آزمون کنترل کیفیت لوله پلی اتیلن


تاریخ

چهارشنبه 25 خرداد 1401