ابداع ضدعفونی کننده‌ای بر پایه‌ی پلیمر که تا ۹۰ روز از سطوح در برابر ویروس کرونا محافظت می‌کند

ابداع ضدعفونی کننده‌ای بر پایه‌ی پلیمر که تا ۹۰ روز از سطوح در برابر ویروس کرونا محافظت می‌کند

محققان دانشگاه علوم و فناوری هنگ کنگ نوعی پوشش ضد میکروب توسعه داده‌اند که با پاشیده شدن روی سطح، تا ۹۰ روز از آن در برابر انواع باکتری‌ها و ویروس‌ها از جمله ویروس کرونا محافظت می‌کند.

بر اساس گزارش دانشگاه علوم و فناوری هنگ کنگ (HKUST)، این پوشش ضد میکروبی که «MAP-1» نام دارد، برای انواع سطوح از جمله شیشه‌ای، فلزی، پلاستیکی، چرمی و پارچه‌ای قابل استفاده است. به گفته محققان، ماندگاری این پوشش «به طور قابل توجهی» از ضدعفونی کننده‌های الکی یا سفیدکننده‌ها که از عملکردشان با تبخیر شدن کاسته می‌شود، بیشتر است.

پوشش «MAP-1» حاوی میلیون‌ها نانوکپسول حاوی مواد ضدعفونی کننده است که پس از پاشیده شدن روی سطح، باکتری‌ها و ویروس‌ها را حتی پس از خشک شدن از بین می‌برد.

مخترعان می‌گویند این پوشش بوسیله پلیمرهای حساس به گرما، به ریخته شدن قطرات و لمس‌ها واکنش نشان می‌دهد. این پوشش گرمای ناشی از لمس کردن و همچنین رطوبت ناشی از ریخته شدن قطرات را تشخیص داده و مواد ضدعفونی کننده بیشتری آزاد می‌کند.

به گفته محققان مواد به کار رفته در این پوشش غیر سمی بوده و فروشگاه‌ها، مدارس، کلیساها و سالن‌های ورزشی هنگ کنگ از آن استفاده کرده‌اند.

ضدعفونی کردن مدارس با این پوشش بسته به ابعاد محیط، بین ۲ هزار ۶۰۰ تا ۶ هزار ۴۰۰ دلار هزینه در پی خواهد داشت. قرار است بطری‌های ۵۰ و ۲۰۰ میلی‌لیتری حاوی این پوشش برای مصارف خانگی با قیمتی بین ۹ تا ۳۲ دلار روانه بازار شوند.

آزمایش‌های این پوشش در ماه فوریه انجام شده و قرار است از ماه آینده میلادی در هنگ کنگ به بازار عرضه شود. مخترعان تاکنون در مورد احتمال عرضه این محصول در ایالات متحده یا کشورهای دیگر صحبت نکرده‌اند.

مقامات شهر هنگ کنگ روز یکشنبه هیچ مورد جدیدی از ابتلا به ویروس کرونا گزارش نکرده‌اند. تاکنون در این شهر هزار و ۳۸ نفر به ویروس کرونا مبتلا شده و ۴ نفر جان خود را در اثر آن از دست داده‌اند.


تاریخ

شنبه 13 اردیبهشت 1399