گام بلند ایران در ساخت اسلحه های پلیمری با اسلحه کمری رعد

گام بلند ایران در ساخت اسلحه های پلیمری با اسلحه کمری رعد

به گزارش خبرنگار دفاعی امنیتی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان ، مجهز بودن افراد در میدان های نبرد به انواع اسلحه های انفرادی سبک و سنگین یکی از ملزومات حضور در نبردهای مختلف است. به همین دلیل هم نیروهای مسلح در دنیا از سال ها پیش شروع به طراحی و ساخت سلاح های سبک و مورد نیاز خود کرده اند.
 

اسلحه های مورد نیاز برای افسران و فرماندهان علاوه بر تاکتیکی بودن، باید سبک وزن بوده و قدرت آتش بالایی نیز داشته باشند.

این ایده باعث شد تا طراحان اسلحه در همه جای دنیا به دنبال طراحی و ساخت اسلحه هایی باشند که علاوه بر توان بالای آتش، ویژگی چابکی یگان ها را نیز حفظ و ارتقا دهد. پس ساخت اسلحه ها به خصوص سلاح هایی که با نواخت تیر بالا، وزن کمی دارند را در دستور کار قرار گرفت تا این ایده محقق شود. البته یکی از مهم ترین نتایج اجرای این ایده، ساخت اسلحه هایی مانند مسلسل ها بود.

ساخت مسلسل ها چند مشکل عمده نیز مانند اندازه بزرگ و سختی در هدف گیری داشتند. یعنی برای هدف گیری به زمان بیشتری نیاز داشتند و پس از اتمام تیراندازی، برای بارگذاری مهمات هم زمان زیادی صرف می شد، پس باید طراحان باز هم اقدامات بیشتری را انجام می دادند.

پس آن ها برای رفع این مشکل به سوی ساخت اسلحه های کمری رفتند که علاوه بر اندازه کوچک خود، به سرعت نیز مسلح می شدند؛ اسلحه های کمری به سرعت نشانه گیری کرده و با دقت بالا هدف را از بین می بردند، از طرفی هم، چون خشاب این اسلحه ها کوچک بودند توان مسلح کردن خشاب با سرعت بالایی انجام می شد و فرد استفاده کننده هم قادر بود خشاب های بیشتری را با خود حمل کند.

پس کار طراحی و ساخت نمونه های بیشتر این نوع سلاح در دستور کار همه سازندگان اسلحه در سرتاسر دنیا قرار گرفت. کشورمان ایران هم تا پیش از پیروزی انقلاب اسلامی وارد کننده اسلحه از کشور های غربی و بعضا هم شرقی بود. صنایع دفاعی کشورمان با بهره گیری از تجربیات دوران دفاع مقدس کار طراحی و ساخت کلت های کمری متناسب با نیاز نیرو های مسلح جمهوری اسلامی ایران را آغاز کردند.

کار ساخت اسلحه های کمری بومی در کشورمان پس از دوران دفاع مقدس و در سال ۱۳۶۹ با ساخت اسلحه زُعاف آغاز شد. پس از این اسلحه اسلحه های کمری دیگری نیز ساخته شده که در این مجموعه گزارش ها آن ها را بررسی می کنیم.

ماده پلیمر مزیت های زیادی، چون پایداری خوب در مقابل مواد شیمیایی را به همراه دارد، اما مهم ترین عواملی که باعث شد تا پای این ماده به صنایع سلاح سازی باز شود، سبکی آن و آزار ندادن بدن در هنگام حمل اسلحه بود.

در واقع اسلحه های پلیمری در مدل های مختلف بین ۵۰۰ تا ۷۰۰ گرم سبک تر می شوند که باعث می شود تا حمل سلاح با لباس عادی و بدون غلاف برای فردی که آن را حمل می کند آزاردهنده نباشد و از طرف دیگر پلیمر، چون ماده ای فلزی نیست شناسایی اسلحه های این مدل بسیار سخت است؛ در کنار این مزیت ها مقاومت بالا در برابر خوردگی، ضربه و در کل شرایط خشن محیط های گوناگون طبیعی از دیگر خوبی های پلیمر است که طراحان را به استفاده از آن ترغیب کرد.

اسلحه کمری «رعد» که به نوعی اولین سلاح ایرانی از جنس پلیمر محسوب می شود به نسبت «زُعاف» از پیشرفت های بسیار چشمگیری برخوردار است.

نکته مثبت دیگر در مورد رعد این است که ظرفیت خشاب آن از تمام اسلحه های کمری شناخته شده موجود در ایران بیشتر است. سلاح هایی مثل زُعاف، ۸ تیر و یا اچ پی ۳۵، خشاب های ۱۰ تیری دارند، اما این سلاح با داشتن ۱۵ گلوله مزیت جدیدی برای کاربران دارند.

سلاح رعد شباهت زیادی به سلاح کمری گلاک ساخت کشور اتریش دارد. به همین دلیل هم مسئولان دفاعی کشورمان با توجه به محبوبیت بالای این اسلحه کمری در دنیا، ساخت این اسلحه را از طریق مهندسی معکوس در دستور کار قراردادند.

کلام آخر
حرکت ایران بر لبه فناوری در عرصه دستاورد های دفاعی نیز نشان از آن دارد که ایران علاوه بر طراحی تسلیحات نظامی متناسب با شرایط خود؛ بر استفاده از دانش روز دنیا در این عرصه مانند استفاده از نانوتکنولوژی در بهره گیری از مواد پلیمری نیز پیشرفت هایی چشمگیری داشته است.
 


تاریخ

شنبه 24 اسفند 1398