پیام روسای سازمان های بین المللی ISO و IEC و دبیرکل ITU و رئیس سازمان ملی استاندارد ایران به مناسبت روز جهانی استاندارد

پیام روسای سازمان های بین المللی ISO و IEC و دبیرکل ITU و رئیس سازمان ملی استاندارد ایران به مناسبت روز جهانی استاندارد

ویدئو رسانه‌ای مدرن برای بیان دیدگاه است. پیشرفت‌های فناوری، جهان ما را تغییر داده است، تغییرات بنیادی در سرگرمی‌ها، ارتباط نزدیکتر اعضای خانواده و دوستان با یکدیگر در سراسر جهان، غنی­تر کردن تجربیات ارتباطی ما و بهبود چشمگیر در حوزه‎ی مراقبت‌های پزشکی و تحصیلات، دنیای ما را دستخوش تحول کرده است.

نوآوری‌های دهه‌های اخیر جهش عمده‌ای را در کیفیت موجب شده و ویدئو­ها با کمک به مردم در به اشتراک­گذاری داستان‌هایشان از طریق تصاویر زنده و پویا، در دسترس همگان قرار گرفته‌اند. دستاوردهایی نظیر مهارت و دسترسی آسان به ویدئو به لطف استاندارد­های بین­المللی کسب شده­اند. استانداردسازی الگوریتم­های فشرده­سازی ویدئو که محصول همکاری سازمان­های ISO,IEC,ITU است، دو بار مفتخر به دریافت "پربیننده‌ترین جایزه‌ی امی" شده­اند و استاندارد­ها را در کانون توانمندی‌های این صنعت در تأمین الزامات روزافزون ویدئوها که در میان بیشترین برنامه‌های کاربردی فشرده شده­ی در حال اجرا در پهنای باند شبکه‌ها است، قرار داده اند.

استانداردهای بین المللی نیاز صنایع به قابلیت های قدرتمند فشرده­سازی را محقق می­سازند. همچنین ابزار انتقال آرام به نسل بعدی فناوری­های فشرده­سازی ویدئو را فراهم می­کنند که این خود صنعت را در بازگشت حداکثری سرمایه­گذاری یاری می کند.

داشتن استانداردهای پذیرفته شده و مورد قبول در همه جای دنیا بدین معنی است که ویدئو رمزنگاری شده در یک دستگاه، فارغ از نظر از نوع وسیله مورد استقاده، در یک وسیله دیگر قابل رمز گشایی باشد. این به اقتصادها معیاری برای کمک به رشد بازار ارائه می دهد و مبتکران را قادر می سازد با اطمینان خاطر در اپلیکیشن ها و خدمات جدید ویدئویی سرمایه گذاری کنند.

ترجمه: کیواندخت پیرمحمدی، رئیس اداره ارتباطات بین الملل

 

پیام رئیس محترم سازمان ملی استاندارد ایران به مناسبت روز جهانی استاندارد- مهر 1398

سنگ نبشته های تیمره­ی گلپایگان، پیام هایی از مردمان ایران زمین در هفت هزار سال قبل برای ما دارند. لوحه ها و گل نبشته­های تخت جمشید، کتیبه بیستون به عنوان روزنامه­ی سنگی با 14 ستون و به سه زبان رایج در دوره هخامنشی و حکاکی آن بر صخره­های کوه، همگی حکایت از هدف برقراری ارتباط با آیندگان در طول تاریخ دارد.

بشر همواره قصد داشته است تا از پایدارترین و ماندگارترین ابزارهای ارتباطی تولید پیام استفاده کند تا خودش، پیامش و تمدنش را برای تاریخ جاودانه سازد.

نگاه به سیر تحول وسایل ارتباطی، واقعیتی را آشکار می سازد که توجه به شیوه های جدید و ضابطه مند کردن آنها، رمز ماندگاری خواهد بود.

در عصر حاضر پیشرفت دانش و فناوری های مرتبط با ابزارهای ارتباطی، به تصاویر ویدئویی رسیده است که شاهد استفاده آن در علوم مختلف، تحقیقات و آموزش، علوم پزشکی، سرگرمی ها و گذراندن اوقات فراغت می باشیم و بنا بر گستره وسیع استفاده از ابزارهای ارتباطی، ضرورت استانداردسازی بیش از پیش آشکار می گردد.

اینجاست که استانداردهای ویدئویی به کمک می آیند تا به عنوان "خالق صحنه های جهانی" موجبات به اشتراک­گذاری اطلاعات از طریق تصاویر زنده و پویا و تأمین نیاز صنایع مربوط به قابلیت های فشرده سازی را فراهم آورده و امکان تولید تصاویر ویدئویی ماندگار، با کیفیت بهتر و با دسترسی آسان­تر را برای همه کاربران ایجاد نمایند تا ما قادر باشیم پیام خود را به معاصران و آیندگان انتقال دهیم.

نیره پیروزبخت


تاریخ

پنجشنبه 16 مهر 1398