نکاتی درباره‌ی ایران پلاست سیزدهم

نکاتی درباره‌ی ایران پلاست سیزدهم

مرجع پلیمر در بازار ایران: ایران پلاست سیزدهم، با موفقیت برگزار شد؛ نمایشگاهی که برگزاری آن به طور کلی برای اقتصاد کشور به‌ویژه در شرایط فعلی امیدبخش بود و امسال نشانه‌های مثبت بیشتری هم در خود داشت.

1- مهمترین نکته درباره‌ی ایران‌پلاست، برگزاری آن در شرایط دشوار تحریم است. معتقدیم مدیران اقتصادی و اجرایی ما موظف به سخن گفتن درباره بی‌اثر بودن تحریم‌ها نیستند. چراکه اولاً هر چه قدر هم بگوییم تحریم بی اثر است، فعالان اقتصادی و مدیران این حوزه بهتر از هر کسی می‌دانند که تحریم‌ها چه اثرات منفی و گاه بزرگی دارد. ثانیاً مدیران اقتصادی باید در عمل برای کم‌رنگ کردن اثر تحریم‌ها، قدم بردارند؛ نه در حرف. برگزاری نمایشگاه ایران‌پلاست، گام مهمی برای نمایش زنده بودن صنعتی ارزآوری هم‌چون پتروشیمی است که همواره زیر بار تحریم‌ها هم مشتریان خود را حفظ کرده است، به‌ویژه در این دوره از تحریم‌های آمریکا که صنعت پتروشیمی همانند نفت، جزو اهداف اصلی تحریم‌هاست و این تحریم‌ها یعنی ایجاد محدودیت در جذب سرمایه و فناوری و همچنین مانع تراشی برای فروش محصولاتی که در زمره‌ی مهمترین منابع ارزی کشور محسوب می شوند. تحریم اگرچه حضور کشورهای خارجی را در نمایشگاه کمرنگ کرد اما شاید همین، یک توفیق اجباری بود تا مشتریان بزرگی را در همین کشورهای همسایه، چه برای محصولات بالادست و چه برای محصولات پایین دست، بیشتر از قبل ببینیم. مشتریانی که از ایران پلاست امسال، هم خودشان سود بردند و هم شرکت‌های ایرانی را به سود رساندند.

2-برگزاری ایران‌پلاست را در سالهای اخیر، تقویت کننده نقش رگولاتوری و نظارتی شرکت ملی صنایع پتروشیمی بر این حوزه می‌دانم. هرچند برگزاری اموری همچون نمایشگاه‌ها را در شرایط معمول باید به دست تشکل ها سپرد اما در مورد پتروشیمی، اعتقاد دارم وقتی خصوصی سازی نادرست، برند پتروشیمی را خدشه دار کرده، باید از هر فرصتی بهره برد تا تلنگری برای تقویت نقش نظارتی NPC باشد. ایران‌پلاست، یکی از همین تلنگرهای کوچک است.

۳- شاخصه مهم ایران پلاست، از بین بردن فاصله بالادست صنعت پتروشیمی با پایین دست و همچنین صنایع تکمیلی است. یعنی همان نکته‌ای که در صنعت پتروشیمی گاه نادیده گرفته شده و آن را منحصر به بالادست کرده‌اند. در حالی‌که اصل ارزش افزوده و اشتغال‌زایی در صنعت پتروشیمی، مربوط به صنایع تکمیلی و پایین دست است. ایران‌پلاست بهترین مکان برای از بین بردن این فاصله و یادآوری در مورد اهمیت فعالیت صنایعی است که به پتروشیمی وابسته هستند و با تار و پود زندگی روزمره همه‌ی ما پیوند خورده‌اند. پتروشیمی بدون صنایع پایین دست، یعنی چشم بستن بر روی یکی از مهمترین منابع رشد و رونق اقتصادی و اشتغال‌زایی در کشور.

۴- برگزاری کارگاه‌ها و نشست‌های تخصصی، یکی از ویژگی های نمایشگاه ایران‌پلاست است که به نظرم امسال، رویکردی هدفمندتر داشت؛ بویژه در بخشی که بازارهای هدف صادراتی در برخی کشورها از جمله قطر، روسیه، قزاقستان، اوگاندا و … را بررسی می‌کرد. در واقع، به جای تعیین اهداف و رویکردهای کلان که به هیچ وجه مناسب نشست های تخصصی نیم روزه نیست و عموماً به جز طرح مسایل کلی، هدفی هم نمی رسد، حوزه‌های تفکیک شده و کوچک مورد توجه قرار گرفته بود تا امکان بررسی تمامی جوانب آن ایجاد شود؛ به‌ویژه در مورد بازارهای صادراتی جدید که نکته مهمی بود. از سوی دیگر برگزاری نشست‌های B2B در سیزدهمین نمایشگاه ایران‌پلاست و توجه به این موضوع هم نکته جالبی بود. B2B مخفف مدل تجارت به تجارت (Business-to-business) یا کسب و کاری است که طرف معامله در آن یک کسب و کار دیگر است. این مدل، این کسب و کارهای مشترک را که با توجه به گستردگی صنعت پتروشیمی از بالادست تا پایین دست، ممکن است به دشواری همدیگر را پیدا کنند به‌هم متصل می‌کند و نشست‌های B2B در ایران‌پلاست، فرصت خوبی برای رساندن این کسب و کارها به هم بود.

۵-اعتقاد دارم در دو سال اخیر، صنعت پتروشیمی دوباره به اولویت‌های اصلی وزارت نفت برگشته؛ درحالی‌که در چهار سال قبل از آن، احساس میشد عنایت به پتروشیمی کمتر شده است. حالا صحبت از جهش سوم صنعت پتروشیمی است و شخص وزیر نفت هم پیگیر این موضوع است و بارها بر آن تاکید کرده. برگزاری ایران پلاست سیزدهم در مقطعی که پتروشیمی در مسیر جهش دوم تا سال ۱۴۰۰ و تحقق ظرفیت صد میلیون تن در سال، و سپس جهش سوم تا ۱۴۰۴ و رسیدن به هدف ظرفیت تولید ۱۳۳ میلیون تن محصولات پتروشیمی قرار دارد، می تواند مسیر را برای جلب توجه بیشتر به ملزومات توسعه‌ی بازارهای داخلی محصولات پتروشیمی و رونق گرفتن صنایع تکمیلی و تکمیل زنجیره ارزش در صنعت پتروشیمی هموارتر سازد.

منبع: نیپنا

 

 

 


تاریخ

شنبه 13 مهر 1398