ساخت نسل جدیدی از رگ‌های مصنوعی پلیمری با بهره‌گیری از مواد بیونانوکامپوزیتی

ساخت نسل جدیدی از رگ‌های مصنوعی پلیمری با بهره‌گیری از مواد بیونانوکامپوزیتی

نسل جدیدی از رگ‌های مصنوعی با بهره‌گیری از مواد بیونانوکامپوزیتی در دانشگاه آزاد اسلامی واحد خمینی‌شهر تولید شد.

طراح و سازنده رگ‌های خونی نانوکامپوزیتی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری آنا در خمینی‌شهر با تشریح دستاورد جدید پژوهشگران در حوزه مهندسی پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی واحد خمینی‌شهر اظهار کرد: رگ‌های خونی در عملکرد جریان خون از قلب به سمت اندام‌های بدن نقش اساسی دارند.

متین کرباسیان گفت: با تخریب رگ‌ها در اثر حوادث یا بیماری‌ها، پزشکان مجبورند از بدن بیمار، رگی را جدا کرده و به محل آسیب‌دیده پیوند بزنند که این عمل جراحی سخت و پیچیده به لحاظ محدود بودن رگ‌های مناسب پیوند در بدن انسان با مشکلات زیادی روبه‌روست.

وی افزود: با تولید رگ مصنوعی پلیمری که برای نخستین بار به روش نانوکامپوزیتی در دانشگاه آزاد اسلامی واحد خمینی‌شهر ساخته‌شده، پزشکان قادر خواهند بود، رگ‌های خونی مصنوعی در اندازه مورد نظر خود را بر اساس خواص مکانیکی و بیوشیمیایی آن در قسمت‌های مختلف بدن جایگزین کنند.

تنوع ساختاری رگ‌های مصنوعی

کرباسیان تنوع ساختاری رگ‌های مصنوعی تولیدشده را تشریح کرد و گفت: به‌کارگیری این نوع رگ مصنوعی می‌تواند در صورت وجود سلول‌های سرطانی در بیمار به‌دلیل مواد مگنتی به‌کار رفته در ساختار این نوع رگ‌ها به روش هایپر ترمیا آن را دفع کند.

وی تصریح کرد: بر اساس نتایج آزمایشگاهی، خواص مکانیکی این نوع رگ‌ها از جهت کشش طولی و عرضی از رگ‌های طبیعی بدن انسان مناسب‌تر است.

امیرسالار خندان سرپرست گروه دانشجویی تولیدکننده رگ‌های مصنوعی نیز با تشریح روش تولید این نوع رگ‌ها در دانشگاه آزاد اسلامی واحد خمینی‌شهر به آنا گفت: این نوع رگ‌ها پس از شبیه‌سازی با نرم‌افزارهای تحلیلی با استفاده از پرینتر سه‌بعدی بومی‌سازی و با بهره‌گیری از مواد بیونانوکامپوزیتی ساخته‌شده و مواد اولیه آن در داخل کشور تولید می‌شود.

وی یکی دیگر از ویژگی‌های این‌گونه رگ‌های مصنوعی تولیدشده را قابلیت استفاده آن در بخیه و جوش دادن رگ‌ها برشمرد و گفت: استفاده از رگ‌های مصنوعی تولیدشده در نمونه آزمایشگاهی هیچ‌گونه عوارض سمی ایجاد نکرده و در مقایسه با رگ‌هایی که از حیوانات گرفته بودیم، نتایج مطلوب‌تری به دنبال داشت.

به گزارش آنا، تولید رگ‌های مصنوعی نانوکامپوزیتی در دانشگاه آزاد اسلامی واحد خمینی‌شهر در مدت ۹ ماه و با هزینه‌ای معادل ۹۰ میلیون ریال زیر نظر سید علی افتخاری عضو هیئت علمی گروه مهندسی پزشکی این واحد دانشگاهی تولید و آماده بهره‌برداری شده است.


تاریخ
7/3/2019 11:31:40 AM
منبع خبر